Kękę i Luxtorpeda nie zagrają razem z neonazistami z Węgier

Za 6 dni w Warszawie w parku przed Zamkiem Ujazdowskim odbędzie się koncert z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Na imprezie planowo mieli wystąpić: Luxtorpeda, Apteka, Kękę, Maleo Reggae Rockers, Contra Mundum i Hungarica. Właśnie z powodu obecności na koncercie zespołu Hungarica, która uznawana jest za zespół neonazistowski, Kękę, Luxtorpeda i Maleo Reggae Rockers odmówili występu na koncercie.

Organizatorzy wydarzenia czyli Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski nie poinformowali powyższych artystów o tym, że Hungarica wykonuje węgierski rock o silnym zabarwieniu neonazistowskim.

Management Luxtorpedy zaalarmowani jej fani, którzy bardzo oburzyli się faktem współwystępowania na jednym koncercie przez ich zespół z zespołem neonazistowskim. Z oświadczenia Luxtorpedy wynika, iż nie zaakceptowała ona żadnych materiałów promujących koncert oraz nie miała zawartej pisemnej umowy, która zobowiązała ich do wystąpienia w koncercie. Luxtorpeda nie została także poinformowana o pełnym line-upie w tym występie zespołu Hungarica.

Oświadczenie Luxtorpedy i Maleo Reggae Rockers

“Pragniemy poinformować, że zespoły Luxtorpeda oraz Maleo Reggae Rockers nie wystąpią na koncercie „Wolny Świat” organizowanym przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach obchodów stulecia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w Warszawie w dniu 14.08.2020 ze względu na udział w koncercie zespołu Hungarica. Nie zostaliśmy poinformowani przez organizatorów o udziale tego zespołu w koncercie.

Nasze zespoły nie zaakceptowały żadnych materiałów promujących koncert, a do dnia dzisiejszego żaden z naszych zespołów nie ma podpisanej umowy. Jest nam przykro, że taka sytuacja ma miejsce przy okazji świętowania tak ważnej rocznicy dla Polski.

Dzisiaj rano o naszym stanowisku poinformowaliśmy organizatora koncertu – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. O występie zespołu Hungarica dowiedzieliśmy się dopiero z wydarzenia utworzonego przez organizatorów na portalu facebook. Utworzone wydarzenie i plakat promujący koncert zostały udostępnione bez naszej wiedzy i zgody. Z wyrazami szacunku Luxtorpeda Maleo Reggae Rockers.”

Kękę również wystosował oświadczenie, z którego wynika, iż nie zatwierdził żadnych materiałów promujących wydarzenie, nie podpisał umowy i nie godzi się na występowanie w wydarzeniach o charakterze politycznym, a w świetle ostatnich wydarzeń zachodziła obawa, że koncert mógłby stać się wiecem politycznym.

“W ciągu ostatnich lat grałem na kilku festiwalach organizowanych z okazji ważnych wydarzeń historycznych. Bez względu na to, czy było to wydarzenie organizowane przez lokalny samorząd czy instytucję publiczną, zawsze zastrzegaliśmy z moim menedżmentem, że ma być to impreza apolityczna. Stosowne zapisy umieszczamy również w naszych umowach. Wiem jak wygląda polityka i wolę się zabezpieczyć. Nieistotne która strona z ramienia miasta by taką imprezę organizowała.  Ja gram koncerty, nie wiece.

Kiedy zostaliśmy zaproszeni na wydarzenie z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, wielokrotnie pytaliśmy koordynatora o charakter imprezy. Dostaliśmy zapewnienie, że jest to apolityczny festiwal mający na celu upamiętnienie tej ważnej rocznicy. Obok nas mieli zagrać Maleo Reggae Rockers oraz Luxtorpeda. W świetle ostatnich wydarzeń, począwszy od niekonsultowanych zmian w linu-pie po publikację w Internecie, a nawet rozwieszenie nieautoryzowanych przez nas plakatów, na braku podpisanej umowy kończąc, całkowicie straciliśmy zaufanie do organizatorów jako osób profesjonalnie podchodzących do organizacji eventów. 

W obawie przed ew. kolejnymi niespodziankami w trakcie jej przebiegu jestem zmuszony zrezygnować z udziału ww. imprezie. Hipotetyczna sytuacja w której na scenę między występami ktoś wchodzi i wygałasza polityczne bądź partyjne przemówienia w świetle ostatnich wydarzeń nie wydaje się niemożliwa, a ja jak już wspominałem nie chcę aby moja osoba, bądź moja muzyka była do takich celów używana.

Cieszyłem się,że będę mógł zagrać dla słuchaczy z Warszawy. Tym bardziej że nasze przedpandemiczne koncerty zostały przełożone na jesień. A do jesieni nie wiadomo jak będzie z sytuacją epidemiczna. No nic. Odbijemy przy najbliższej okazji! Przypominam też o zbliżającej się 100 rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej!”

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *