Państwowy Akademicki Ansambl Gruzji – Rustavi • Zabrze • 05.03.2022

05.03.2022, sobota, 19:00
Dom Muzyki i Tańca
ul. Gen. de Gaullea 17, 41-800 Zabrze

KUP BILET

Po raz pierwszy w Polsce z dużą trasą koncertową wystąpi światowej sławy Państwowy akademicki ansambl pieśni i tańca ludowego Gruzji – Rustavi!

Od ponad 50 lat zespół Rustavi prezentuje publiczności gruzińskie pieśni i tańce w różnych krajach świata. Zespół charakteryzuje się bogatym repertuarem, kwintesencją, polifonią i cechami wykonawczymi.

W listopadzie 2021 roku Narodowy akademicki ansambl Gruzji Rustavi zaprezentuje swoje najlepsze i nowe tańce w Polsce i jak zawsze zaskoczy publiczność fantastyczną energią oraz choreografią. Wszystko odbędzie się pod akompaniament pięknej gruzińskiej muzyki i śpiewu unikalnego chóru na żywo.

Energia gorących mężczyzn z gór Kaukazu, elementy prawdziwego pojedynku na szablach, akrobacje, oraz czułość i łagodność pięknych kobiet, jakby płynących po scenie w fantastycznie kolorowych kostiumach. W każdym tańcu, w każdej pieśni rozbrzmiewa historia całego narodu, regionu, miasta. To są emocje dla całej rodziny: od dzieci do seniorów.

Tańcom Rustavi towarzyszą pieśni ludowe i instrumenty z różnych prowincji Gruzji co tworzy harmonijny spektakl, tym samym dodatkowo wzmacniając cechy regionalne, co odróżnia «Rustavi» od innych zespołów. Piosenkarze, tancerze i instrumentaliści ludowi Rustavi umiejętnie łączą się w harmonii podczas swojego programu koncertowego, malując bogaty gobelin Kultury Ludowej Gruzji.

Od momentu powstania zespół «Rustavi» dał około 8000 koncertów w ponad 80 krajach. Wśród nich były wiodące sale koncertowe i operowe na świecie.

“Monaco”, Monako, 13.08.1979 „Zespół Rustavi z Gruzji wystąpił przy pełnym teatrze “Les Etoiles”, a wśród publiczności był sam książę Rainier III oraz Jean Louis Medecin, Prezydent Miasta Monako…. Pragniemy podziękować temu znakomitemu Zespołowi, który oczarował publiczność swym mistrzowskim koncertem…”

“New York Times”, 7.04.1990 “Jeśli nigdy nie słyszeliście wspaniałych polifonicznych dźwięków w wykonaniu gruzińskich chórów, 10-osobowy zespół oferuje całą ich paletę… Dostaliśmy to, czego potrzebowaliśmy… Reakcja publiczności była wręcz nad ekspresyjna.”

“Gazeta Wyborcza”, Poznań, 24.02.2003 „Głos, który wypełnia serce i duszę i penetruje ciało i kości. Tak najlepiej opisać sposób, w jaki wczoraj w Poznaniu odebraliśmy tradycyjną muzykę z Gruzji wyśpiewaną przez Zespół Rustavi… Nie było zaskoczeniem, iż po pierwszym utworze nastąpiła wręcz burza oklasków”.

W 1990 roku zespół «Rustavi» został uczestnikiem ceremonii wręczenia amerykańskich Oscarów. Podczas ceremonii wręczenia nagród gruzińskie tańce i piosenki w wykonaniu zespołu wywołały lawinę oklasków.

W 2005 roku na swoje 60-lecie, które odbyło się w japońskim mieście Nagoya, UNESCO do zorganizowania koncertu zaprosił tylko zespół Rustavi.

Założyciel zespołu – Anzor Erkomaishvili był przedstawicielem siódmej generacji muzycznej dynastii Erkomaishvili – nazwiska z 300-letnią historią w kulturze Gruzji.

Od 2016 r. dyrektorem zespołu «Rustavi» jest Amiran Toidze, młody utalentowany lider, który wyróżnia się umiejętnościami zarządzania i innowacyjnymi podejściami, które spełniają wysokie współczesne wymagania.

Głównym choreografem Rustavi jest Pridon Sulaberidze , który podpisuje się pod gustownie dobraną i oryginalną aranżacją tańców ludowych. Dzięki Pridonowi Sulaberidze «Rustavi» opanował bogate i różnorodne dziedzictwo Tańca Ludowego z całej Gruzji i zyskał najlepsze cechy zespołu akademickiego.

Zespół cały czas odświeża i aktualizuje swój program. W ramach trasy koncertowej w Polsce w listopadzie 2021 roku widzowie zobaczą najlepszy program koncertu. Zespół Narodowego akademickiego ansamblu Gruzji Rustavi gwarantuje, że widzowie otrzymają z niczym nieporównywalne emocje i potężny ładunek energii.

Zapraszamy serdecznie, do zobaczenia!

OTRZYMUJ NEWSLETTER KULTURALNY

Otrzymuj na maila powiadomienia o wydarzeniach kulturalnych z Twojego miasta.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

INNE WYDARZENIA W ZABRZU

Newsletter kulturalny
Logo