Świetliki • Warszawa • 23.02.2022

23.02.2022, środa, 20:30
Kuźnia Kulturalna
ul. Kostki Potockiego 24 – Wilanów, 02-958 Warszawa

KUP BILET

„Halo, halo Piękne Polki i Przystojni Polacy! Halo szlachetni przedstawiciele innych kultur i nacji!
Oto już niebawem drzewa całkiem opadną z liści, dzień ustąpi wyraźnie pola nocy a przymrozki uczynią ziemię wielce nieprzyjazną łopacie. Sarenki i inne leśne bydlęta zaczną zbierać się przy lizawkach, wystawiając się na łatwy cel kłusownikom, tradycyjne katary i kaszle będą dziesiątkować dziatwę szkolną a inflacja pobije kolejny już w tym roku rekord.
Wtedy Wasz ulubiony zespół ruszy w kolejną, jesienno-zimową trasę. Pełni nadziei i elan vital, przyodziani w odzież ciepłą (np. kalesony), z zapasem spyży dla ludzi i porcją obroku dla konia ( żeby było eko), odwiedzimy wiele miast, miasteczek i wsi w naszej pięknej Ojczyźnie. Będziemy nieść ostrożnie estetyczny promyczek, co i mroki jesienio-zimy nieco rozświetli a i ogrzać się przy nim trochę (intelektualnie) będzie można. Które gminy powiaty i województwa będą nas gościć, hołubić i wenerować, okaże się niebawem. Bądźcie czujni i nasłuchujcie…… życzymy zdrowia i do zobaczenia.”
Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń.

Świetliki – zespół (kiedyś) młodzieżowy o profilu słowno-muzycznym. Założony przez poetę Marcina Świetlickiego i członków zespołu Trupa Wertera Utrata w 1992 roku w Krakowie. Ideą, która przyświecała założeniu formacji, było stworzenie atrakcyjnej artystycznie formy prezentacji wierszy pana Marcina, których mroczne piękno i żarliwość, wykraczały znacznie poza tradycyjnie uznany sposób komunikowania się poety z odbiorcą. Stworzenie „nowej”, piosenkowej formy, gdzie muzyka nie jest bezpłciowym, mdłym podkładem do beznamiętnej recytacji ale oddaje lub kontrapunktuje sensy i napięcia wierszy było artystycznym celem powstającego zespołu.

Przyszłość pokazała, że muzyka o najogólniej rzecz ujmując tzw. alternatywnym czy post-rockowym genre, miła sercu członków zespołu, idealnie współbrzmi z wierszami pana Świetlickiego. Nie targa a uwydatnia tych wierszy rozliczne walory. Pan Marcin zaś okazał się być pełnokrwistym frontmanem-parlandzistą (to od parlando), ekspresyjnym mistrzem melodeklamacji, a sceniczna intensywność jego przekazu przeszła wkrótce do legendy.
Zespól otrzymał nagrodę Fryderyka 2021 za najlepszy album w kategorii Album Roku Alternatywa za płytę „Wake me up before you fuck me” (polski tytuł to „Obudź się zanim mnie pocałujesz”) .

Marcin Świetlicki, to nie tylko wokalista zespołu, a jednak przede wszystkim poeta, wyśpiewujący własne wiersze, zdobywca wielu nagród literackich w tym m.in. Nagrody Kościelskich, Nagrody Literackiej Gdynia czy Paszportu Polityki. Jest również autorem powieści kryminalnych.
Zapraszamy na wieczór z nowoczesną poezją i muzyczną ekspresją.

OTRZYMUJ NEWSLETTER KULTURALNY

Otrzymuj na maila powiadomienia o wydarzeniach kulturalnych z Twojego miasta.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

INNE WYDARZENIA W WARSZAWIE

Newsletter teatralny
Logo